Rodzaje licówek stomatologicznych wykorzystywanych w stomatologii estetycznej

Natychmiastowe wszczepienie implantów w jeden dzień w gabinecie stomatologicznym
21 sierpnia 2020
Show all

Rodzaje licówek stomatologicznych wykorzystywanych w stomatologii estetycznej

rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej

Licówki stomatologiczne, chociaż wliczamy w protetyczne uzupełnienia, przeważnie służą poprawie wyglądu estetycznego uśmiechu. Dzięki nim stomatolog naprawia kształt albo kolor zęba oraz kryje wady np. drobne pęknięcia i przebarwienia. Licówki spisują się również w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu np. diastemy. Licówki stomatologiczne tworzy się zazwyczaj z 3 materiałów: z kompozytu, porcelany i akrylu.

Licówki akrylowe – z reguły stosuje się przed założeniem licówki właściwej, by ochronić oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Z uwagi na to, że tworzy się je z akrylu są większe i mniej estetyczne od innych, a oprócz tego są zdecydowanie bardziej nietrwałe. Ze względu na to aplikuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych i o wiele ładniejsze. Bez trudu dostosowuje się ich kolor do naturalnych zębów, jednak kompozytowe licówki są całkowicie w tym samym kolorze, co oznacza, że można zobaczyć, że nie są prawdziwe. Choć są trwałe na długo i są dobre przez lata powinno się uważnie je pielęgnować, szczególnie zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice stomatologicznej, ponieważ z biegiem lat mogą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą jest to, że najlepiej odwzorowują kolor zębów i optycznie praktycznie nie różnią się od normalnych zębów. Takie licówki są też bardzo trwałe i odporne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, jakim przede wszystkim zależy na najwyższej estetyce uśmiechu decydują się właśnie na takie licówki stomatologiczne.

Komentarze są wyłączone.