Powstawanie próchnicy 

implanty zębów u stomatologa co warto wiedzieć
Implanty – warto wiedzieć?
17 lutego 2020

Powstawanie próchnicy 

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób przyzębia i zębów, jakie dentyści obserwują pacjentów. Początkowa faza tej przypadłości nie jest widoczna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, jednak im głębiej dosięgnie do środka zęba, tym większe straty oraz bardziej dotkliwy ból powoduje. Ząb zaatakowany próchnicą robi się czulszy oraz bardziej podatny na zniszczenia. Czasami zmiany próchnicze docierają do miazgi zęba i są tak zaawansowane, że jedynym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.

Najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które przede wszystkim pożywiają się cukrami pochodzącymi z żywności. W wyniku aktywności bakterii następuje demineralizacja szkliwa zęba stanowiącego najtrwalszą ochronę zębów. Dieta, która zawiera dużą ilość cukrów, szczególnie wspomaga rozwój próchnicy. Szczególnie nieodpowiednie dla naszych zębów są przekąski klejące, które szybko przyczepiają się do powierzchni oraz z reguły są trudne do oczyszczenia.

Poza różnymi czynnikami, które wpływają na rozwój próchnicy, szczególne znaczenie ma także czystość jamy ustnej. W wyniku mało dokładnego lub niezbyt systematycznego oczyszczania, resztki po pożywieniu gromadzą się na zębach oraz powodują powstawanie kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także siedlisko bakterii, które sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia i zębów.

Z próchnicą można radzić sobie, pilnując czystości zębów, używając pasty z fluorem oraz regularnie odwiedzając swojego dentystę.

Komentarze są wyłączone.