Pęknięty ząb – Jak go odbudować?

rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej
Rodzaje licówek stomatologicznych wykorzystywanych w stomatologii estetycznej
21 sierpnia 2020
Show all

Pęknięty ząb – Jak go odbudować?

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść w wyniku odmiennych sytuacji. Uszkodzenie może pojawić się przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą albo na przykład w wyniku złych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W W takim przypadku trzeba przede wszystkim spotkać się ze stomatologiem. Podczas odwiedzin w gabinecie stomatologicznym warto dowiedzieć się, które działanie wobec urazu będzie najlepsze zdaniem stomatologa.

Wiedząc, jak wielkie jest złamanie zęba, można odbudować go na kilka sposobów. Minimalne złamanie odbuduje odrobina kompozytu dentystycznego. Skutecznym sposobem jest także wykorzystanie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia i niewielkie złamania uzupełni licówka stomatologiczna. Zakłada się je na powierzchni zębów, co oznacza, że są świetnym sposobem ukrycia wady. W wypadku poważnego złamania konieczne będzie założenie nowej korony. Korona stomatologiczna używana jest także po kanałowym leczeniu, jakie ratuje ząb, kiedy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W wypadku głębokiego złamania zęba, jakie sięga aż jego korzenia, najczęściej jedynym sposobem zaradzenia na problem jest wyrwanie zęba. Kiedy do tego dojdzie zwykle dentysta poleca zastosowanie implantu dentystycznego, który w najwierniejszy sposób odbuduje ząb na nowo. Technik naprawy złamanego lub pękniętego zęba w gabinecie dentystycznym jest sporo, dlatego lepiej nie zwlekać.

Komentarze są wyłączone.