Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło

zalecenia dentysty po zabiegu wszczepienia implantów
Co trzeba robić po wszczepieniu implantu zębów
22 maja 2020
Show all

Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło zwykle zauważamy w trakcie picia zimnych i gorących napojów lub podczas deseru np. kawy i lodów. W takich przypadkach problem daje o sobie znać przykrym bólem. Najczęstszą przyczyną nadwrażliwości są nieokryte szyjki zębowe. To oznacza kontakt pokarmów z zębinowymi kanalikami, a te z kolei prowadzą do silnie unerwionej miazgi .

Z reguły odsłonięcie szyjek zębowych powstaje w wyniku osuwania się dziąseł lub uszkodzenia szkliwa. Tak samo dziąsła, jak i szkliwo mają za zadanie osłonę zębów, więc kiedy ulegną uszkodzeniu, brak osłony powoduje ból. Kolejną przyczyną mogą być nieleczone próchnicowe ubytki albo wcześniej używane popularnie amalgamatowe. Amalgamat praktycznie nie izoluje miazgi zęba od wpływu temperatury, z uwagi na to pacjenci mający amalgamatowe plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Doraźny sposób by sobie ulżyć to korzystanie z past oraz płukanek na nadwrażliwość zębów. Głównie dzięki temu zatrzymuje się ryzyko zwiększenia nadwrażliwości. W takiej sytuacji powinno się umówić się ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym pacjent odbierze profesjonalne preparaty, które zmniejszają reakcję nerwów i powodują domknięcie kanalików zębinowych.

W walce z nadwrażliwością zębów na ciepło i zimno pomoże też ograniczenie kwaśnych napojów i potraw oraz odpowiednia higiena zębów.

Komentarze są wyłączone.