Na czym polega kiretaż w stomatologii

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta
Na co patrzeć kupując pastę do zębów?
10 lipca 2020
Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Czemu krwawią mi dziąsła?
17 lipca 2020
Show all

Na czym polega kiretaż w stomatologii

kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym

Kiretaż to w leczeniu stomatologicznym zabieg dotyczący leczenia chorób przyzębia. Jego podstawowym celem jest wyczyszczenie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Zbierający się w okolicy dziąseł osad, może powodować stany zapalne i przyczynia się do pojawiania się przykrych chorób. Jeżeli kamień nazębny gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych, znane zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie oraz skaling, mogą nie być wystarczające.

Kiretaż jest zamknięty lub otwarty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, potrzebny będzie otwarty kiretaż. Rozbieżność polega na tym, że przy kiretażu otwartym należy naciąć dziąsło i tym samym odkryć korzeń. W kiretażu zamkniętym, nie trzeba tego robić. Ten zabieg dentystyczny wykonuje się przy podaniu miejscowego znieczulenia, ale po zabiegu czasami występują nieprzyjemne niedogodności. Może to być obrzęk, zasinienie lub na przykład trochę krwi w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości należy używać zalecone przez dentystę antybiotyki i leki przeciwbólowe. Trzeba także przejść na lekką dietę półpłynną, dzięki temu pacjent ogranicza żucie i nie podrażnia leczonego obszaru. Podczas leczenia dziąseł pomocne będzie również łagodne płukanie jamy ustnej. Zwykłe szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych i chorób wywoływanych odkładaniem osadu w pobliżu dziąseł.

Komentarze są wyłączone.