Na co patrzeć kupując pastę do zębów?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja
7 lipca 2020
Show all

Na co patrzeć kupując pastę do zębów?

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta

Pasta do zębów, czyli jeden z bazowych składników higieny jamy ustnej, musi mieć dobre działanie. Wśród wielu past dostępnych na rynku znajdują się na przykład pasty dla dzieci, wybielające lub dla zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów powinno się zwrócić uwagę na elementy kryjące się w składzie.

Ważnymi wyznacznikami są stężenie fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor osłania zęby przed próchnicą, wzmacnia szkliwo oraz przeciwdziała gromadzeniu się bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach do zębów znajduje się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym skuteczniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, jakie ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidzialne, jednak w trakcie mycia ścierają nazębny osad. W pastach przeznaczonych dla zębów wrażliwych znajduje się niewiele substancji ściernych. Im wyższa ich ilość znajduje się w produkcie  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie powinno się używać bardzo długo.

Warto zwrócić uwagę również na substancje pieniące, jakie działają antybakteryjnie oraz substancje odpowiadające za barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto poprosić o radę swojego stomatologa, jaką pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi dolegliwościami mierzy się pacjent.

Komentarze są wyłączone.