Leczenie bruksizmu

nowoczesna stomatologia odbudowa tkanek dzięki fibrynie bogato-płytkowej
Nowość w leczeniu stomatologicznym
5 lutego 2020

Leczenie bruksizmu

zaciskanie zebów i bruksizm powazny problem stomatologiczny, którego nie wolno lekceważyć

Zgrzytanie i zaciskanie zębów znacznej części sytuacji jest rezultatem ciągłego stresu i niestety łączy się z nieprzyjemnymi skutkami dla kondycji pacjentów. Jedną z bardziej nieoczywistych następstw bruksizmu (czyli tego problemu) są ciągłe bóle głowy, zazwyczaj brane za migrenę. Z reguły pacjenci walczący z bruksizmem, pomimo tego, że zaciskają zęby w niekontrolowany sposób, wykorzystują dużą siłę nacisku, jaka daje niekorzystny wpływ na zdrowie zębów.

Do najczęściej wspominanych efektów zgrzytania zębami wchodzą w skład pęknięcia, ukruszenia i przedwczesne ścieranie zębów, a także pojawiają się krwawienia dziąseł i choroby przyzębia. Bywa też tak, że pacjenci zauważają kliknięcia albo chrzęst w szczęce oraz bóle skroni i szczęki. Na te przypadłości trzeba reagować możliwie szybko, aby zapobiegać pogłębianiu się połączonych z tym dolegliwości.

Z reguły nie trudno zdiagnozować objawy bruksizmu. Wczesna diagnoza i przeciwdziałanie, ratują stan zębów przed niedobrymi wynikami tej przypadłości. Kontrą dentystów na zaciskanie i zgrzytanie zębów są szyny relaksacyjne. Są one specjalnymi nakładkami na zęby, które zabezpieczają je i pomagają w odprężeniu szczęki. Chociaż gotowe szyny są dostępne np. w aptece, najlepsze z nich są przygotowywane przez stomatologa. Wtedy pacjent ma pewność, że szyny zostały dobrane do niego indywidualnie, zgodnie z jego potrzebami i faktycznie usuną problem.

W sytuacji zgrzytania i zaciskania zębów wymagana jest natychmiastowa wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Komentarze są wyłączone.