Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł
Czemu krwawią mi dziąsła?
17 lipca 2020
Show all

Jak niszczą się zęby?

Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę

Wiele mówi się o tym, jak istotna jest dbałość o zęby i prawidłowa higienizacja jamy ustnej. Dentyści alarmują przed skutkami zaniechania pielęgnacji zębów, jednak znanych jest też dużo innych ujemnych przyczyn. Co psuje zęby poza brakiem higieny albo równie słynnymi z psucia słodyczami? Często są to niewielkie nawyki, które negatywnie wpływają na stan zębów.

Na topie wszelkich list w temacie niszczenia zębów muszą znaleźć się papierosy. Powszechnie wiadomo, że znajdujące się w nich toksyczne substancje zarówno szkodzą zębom, jak i ogólnie organizmowi. Niektórzy mają tendencje do otwierania zębami butelek. Tego typu postępowanie nie tylko wystawia zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale też powiększa zagrożenie ukruszenia. Te same skutki przynosi zaciskanie i zgrzytanie zębami. Wywołane tym przedwczesne starcie zębów, oznacza zniszczenie ich naturalnej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie ołówków, długopisów czy paznokci. To z kolei sprzyja mnożeniu się bakterii i powstawaniu próchnicy.

Przyzwyczajenia jedzeniowe także mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Przekąski pomiędzy posiłkami zostawiają po sobie osad na zębach, którego większość osób nie usuwa w trakcie zapracowanego dnia. Warto również wiedzieć, że niektóre pokarmy i napoje powodują przebarwienia albo psują szkliwo ze względu na wysoką zawartość kwasów.

Prawidłowa higiena pomaga w zapobieganiu niszczeniu zębów, jednak należy pamiętać, żeby robić to odpowiednio. Za silne szczotkowanie uszkadza szkliwo i uraża  dziąsła. Należy więc posługiwać się szczoteczką z uwagą.

Komentarze są wyłączone.