sposoby wybielania zębów w gabinecie dentystycznym
Wybielanie zębów
19 czerwca 2020
Show all

Do czego służą licówki

Licówki stomatologiczne zakładane w gabinecie stomatologicznym przez dentystę

Licówki stomatologiczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, których podstawowym celem jest odnowa estetyki uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki aplikowane na przodzie zębów. Dzięki nim stomatolog poprawia wygląd, kolor i kształt pojedynczych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to w przypadku, gdy są one martwe, nierówne czy brzydko przebarwione. W ten sposób można zrównać poszczególne zęby poprzez skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zęba. Licówka dobrze kryje też przy złamanym przednim zębie. Przeważnie pacjenci sięgają po licówki, chcąc wyeliminować przerwę pomiędzy jedynkami, czyli diastemę.

Licówki zakłada się na wierzch zębów naturalnych, lecz by było to możliwe, zęby należy przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać dokładnie oczyszczone. Dlatego przed zaaplikowaniem licówek przydaje się przeprowadzić piaskowanie, skaling oraz fluoryzację. Dodatkowo zęby, na które zostaną wstawione licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Dentysta dba o to, aby zabiegi były jak najbardziej komfortowe .

Plusem licówek stomatologicznych jest to, że można je precyzyjnie dostosować do naturalnego koloru zębów pacjenta. To oznacza, że stają się zupełnie niezauważalne, a nadają zamierzony kształt i wygląd. Licówki stomatologiczne są całkiem trwałe, chociaż powinno się je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (np. porcelanowe nie zmieniają się nawet przez 10 lat) oraz przestrzegania higieny, pozostaną w dobrym stanie przez parę lat.

Komentarze są wyłączone.