Dlaczego należy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

wypełnienie kompozytowe w gabinecie - Dentysta
Wypełnienie kompozytowe zęba
14 sierpnia 2020
Show all

Dlaczego należy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? - Dentysta

Choć warto używać płyn do odświeżania ust, nie wolno stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako uzupełnienie procesu pielęgnacji. Jak wiadomo fundamentem właściwiej pielęgnacji zębów jest rzecz jasna przynajmniej dwukrotne mycie w ciągu dnia. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do odświeżania ust.

Stomatolodzy rekomendują stosowanie płynu przede wszystkim dlatego, że dociera do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Często dzięki stosowaniu płynu wypłukujemy zebrany osad z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Ponadto aktywne składniki płynu wspierają działanie pasty do zębów oraz wyrównują pH ust. Dodatkowo w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie łagodzące, wybielające, chroniące dziąsła lub na przykład odświeżające oddech. Są takie, co wzmacniają szkliwo albo przyspieszają naprawę błon śluzowych. Warto zwrócić uwagę na skład, przede wszystkim dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płukankami zawierającymi alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a płyn powinien ochraniać a nie szkodzić. Trzeba też skupić się na ilości przyjmowanego fluoru, dlatego że jego zbyt duże dawki nie są pozytywne dla naszych zębów.

Warto więc używać płyn do odświeżania ust jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tym świetnie sprawdzają się ziołowe płukanki, które także walczą z bakteriami.

Komentarze są wyłączone.