Czy powinno się wyjmować przed spaniem ruchomą protezę zębów?

korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Zalety koron protetycznych
13 marca 2020
Show all

Czy powinno się wyjmować przed spaniem ruchomą protezę zębów?

jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?

Niezależnie od tego, jak dokładnie ruchoma proteza zębowa była dopasowana do jamy ustnej pacjenta, istnieje kilka powodów, które przeważają o tym, że z protezami zębowymi nie wolno kłaść się spać. Jedną z podstawowych przyczyn, dla których trzeba ściągać protezę na noc, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Polecenia dentystów są równoznaczne. Żeby proteza służyła bez zastrzeżeń, trzeba ją odpowiednio czyścić oraz pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej oraz dokładne oczyszczanie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozwoju bakterii oraz utrzymywanie zdrowia.

Co ważne, korzystając z protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na podrażnianie dziąseł. Podrażnienia i obtarcia mogą powodować nawet zapalne stany dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na odpoczynek błonom śluzowym w trakcie nocy. Dodatkowym istotnym czynnikiem świadczącym o tym, że należy wyjmować protezę na noc jest niebezpieczeństwo zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy świadomi naszych zachowań, co może skończyć się zniszczeniem albo nawet pęknięciem protezy oraz zadławieniem.

W sytuacji, gdy nie jest się pewnym jak trzeba używać protezy, warto przedyskutować swoje obawy z dentystą. Należy pamiętać, że właściwa pielęgnacja protezy pozwala utrzymać ją w dobrym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą od 5 do 7 lat. Po tym czasie niszczą się i trzeba wymienić je na nowe, żeby mieć pewność, że są odpowiednio dopasowane.

Komentarze są wyłączone.