Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia leczenie zębów?

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Nadwrażliwość zębów na zimno i ciepło
28 maja 2020
Show all

Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia leczenie zębów?

aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

To, czy można naprawiać zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, głównie ciekawi pacjentów, co mają założony aparat stały. Nie można zdejmować go samemu, ze względu na to w obecności jakichkolwiek problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie dentysty ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, aby jego zęby były w pełni wyleczone. W taki sposób minimalizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do naprawy zębów, jeśli pacjent nosi aparat stały na zęby.

Noszenie aparatu na zęby łączy się z podwyższoną koniecznością dbania o zęby. Z uwagi na przyczepione na powierzchni zębów i pozostałe elementy konstrukcji aparatu na zęby, czyszczenie osadów i resztek jedzenia jest nieco trudniejsze. To oznacza, że pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą uważniej myć zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu na zęby. Niedopilnowanie higieny w tym okresie, może sprawić, że na uprzednio zdrowych zębach pokażą się zmiany próchnicowe. W takiej sytuacji powinno się udać się na wizytę w gabinecie stomatologa. Lekceważenie próchnicy ze względu na aparat ortodontyczny może spowodować negatywne skutki. Próchnica bez trudu przenosi się na inne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie podczas noszenia aparatu jest dostępne. Jeśli aparat uniemożliwia dostęp do nadpsutego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie zagrozi skuteczności leczenia ortodontycznego.

Komentarze są wyłączone.