kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Na czym polega kiretaż w stomatologii
14 lipca 2020
Show all

Czemu krwawią mi dziąsła?

Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł

Powodów bólu dziąseł może być wiele, jednak nie powinno się ich bagatelizować. Pacjenci zwykle umawiają się na konsultację w gabinecie dentystycznym dopiero w przypadku trudnego do zniesienia bólu zębów. Do stomatologa trzeba zapisać się także, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąsła przeważnie pojawia się w towarzystwie zaczerwienienia, obrzęku, a nawet krwawienia. Często bagatelizujemy te znaki, myśląc, że to  przypadkowe podrażnienie szczoteczką , niestety takie objawy mogą oznaczać początek większego problemu. Kryjący się za tym stan zapalny, może powodować rozwój zmian kieszonek dziąsłowych, zapaleń przyzębia lub osuwania się dziąseł. To również bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, jednej z przyczyn utraty zębów.

Z reguły zapalenia rozwijają się w wyniku podrażnień, przez niedokładne albo niewłaściwe mycie zębów lub stosowanie nici stomatologicznych. Odkładająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, które mogą spowodować stan zapalny. Często ból pojawia się tez na skutek uderzenia (urazu), stosowania źle dopasowanych protez, a także u kobiet w ciąży.

Dobrym sposobem na usunięcie bólu są specjalne, łagodzące płukanki czy żele powszechnie dostępne w aptekach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu przypadkach jedynie maskują ból i pozostawiają niewyleczony problem. Jeżeli stan zapalny nie ustępuje długo czas, powinno się jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Wizyta w gabinecie dentystycznym oraz leczenie usunie ból na dobre.

Komentarze są wyłączone.