Co to jest retencyjny aparat na zęby?

przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Krew podczas mycia zębów
17 kwietnia 2020
Show all

Co to jest retencyjny aparat na zęby?

aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Leczenie ortodontyczne często wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Wykorzystanie aparatu ortodontycznego, chociaż daje wspaniałe rezultaty, nie jest finalnym przyrządem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla trwałego wyniku, często po przeprowadzeniu leczenia aparatem na zęby, nosi się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego podstawowym celem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez uprzednio założony aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może przesuwać się na poprzednie błędne miejsca, z uwagi na to, by powstrzymać ten proces, najlepiej wykorzystać aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, rozporządza ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, jednak zdarza się także tak, że retainer musi być stosowany dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przenoszenie się zębów może mieć wpływ wiele okoliczności np. wiek i wynikające z tego wyżynanie się kolejnych zębów w przypadku mniejszych pacjentów.

Użycie retainera daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie trwały, a skorygowane zęby, zachowają się na odpowiednich miejscach. Pacjenci, co korzystają z retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni pamiętać o porządnej i ścisłej higienie jamy ustnej. Tak samo ważna jest regularna opieka i konsultacja lekarza ortodonty.

Komentarze są wyłączone.