Chirurgia szczękowa Toruń

  Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

  Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

  Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

  Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji długotrwałych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

  Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, jednak to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem tylko w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

  CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

  ?

  Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

  Wykrzywienie twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

  Zatrzymane zęby

  Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w inne, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

  Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

  Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

  Złamania kości żuchwy

  Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one rozmaite kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, dla uszkodzonej kości.

  Resekcje korzeni zębów

  Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności wyrywania całego zęba. Zwalcza się w szczególności powody dolegliwości. Wyrywany jest zaledwie patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony podczas zabiegu. Po zlikwidowaniu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

  Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

  Zwykle dotyczy kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodontycznie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

  Implanty zębowe

  Braki w uzębieniu są rezultatem wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to brak troski o higienę jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia braków , wszczepiając implanty . Mają one wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

  Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

  Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, by naprawić estetykę szczęki. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

  Co jeszcze należy wiedzieć?

  Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

  Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w miejscach, które mają zawarte umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

  Komentarze są wyłączone.